Çağın En Sağlıklı Masaj Teknikleri (Detaylı Anlatım)

  • 12 Nisan 2018
  • 218 kez görüntülendi.
Çağın En Sağlıklı Masaj Teknikleri (Detaylı Anlatım)

Dünyanın en sağlıklı masaj teknikleri neler ve nasıl güzel masaj yapılır hepsi ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Masajın tarihi muhtemelen insanın ortaya çıkmasıyla başlar. Bu, hepimizin içgüdüyle yaptığı bir şeydir: Maymunların birbirlerinin tüylerini temizlemesi, hayvanların y aralarını yalaması ve insanların ağrıyan bir eklemi ovması birer masajdır. Masaj belki de en eski sağaltım yöntemidir ve tarih boyunca tüm kültürlerce kullanılmıştır. Yunanlı hekim Hipokrat tarafından ‘anatripsis’ olarak adlandırılmış ve diğer yazarlarca tripsis, ovuşturma, elle tedavi ya da ovma olarak anılmıştır. Bizim masaj sözcüğünü kullanmamız nispeten yenidir ve bu sözcük Arapça’da elle sıvazlama anlamında gelen masah’tan türemiştir.

Eski Çin, Hindistan ve Mısır elyazmalarında masajın hastalıkları önlemek, sağaltmak ve yaraları iyileştirmek için kullanıldığı yazmaktadır. Masaj, ilk olarak yaklaşık MÖ 2700’lerden kalma Çince bir kitapta geçer : “Gece uykusundan sonra, kan dinlenmiş ve gevşemişken sabah erkenden avucun içiyle tüm vücudun sıvazlanması insanı soğuk algınlığından korur, organları esnek tutar ve ufak tefek rahatsızlıkları önler.”

Eski Yunanistan ve Roma’dan kalma eserlerde de, masaja sayısız göndermelerde bulunulmuştur. Spordan önce ve sonra, nekahet döneminde egzersiz yerine, banyodan sonra yada ruhsal çöküntü, astım, sindirim problemleri ve hatta kısırlık gibi çeşitli durumlar için tıbbi tedavi olarak önerilmiştir. Romalı imparatorluk hekimi Galen (MS 131 – 210), masaj ve egzersizle ilgili en az 16 kitap yazmıştır ve fikirlerinin çoğu bugün hala pratik değerini korumaktadır. Galen, masajı sert, hafif ve orta olarak sınıflandırmış ve şöyle yazmıştır: “Çok çeşitli el darbeleri ve hareketleri yapılmalıdır; Öyle ki tüm kas lifleri mümkün olduğunca her yönde ovulabilsin.” Gladyatörlere ise oyun öncesi ve sonrasında yapılan masajı şöyle açıklamıştır: “Vücutlarına yağ sürüldü ve kızarana kadar ovuldular. “Jül Sezar da şiddetli sinir ağrılarının hafiflemesi için her gün masaj yaptırırdı. Romalı yazar Plinius yabancı masörüne öylesine çok borçlanmıştı ki sonunda imparatordan, masöre en yüksek şeref payesi olan Roma yurttaşlığını bahsetmesini dilemişti.
Hindistan’da, masaja her zaman için büyük değer verilmiştir; hemen herkes nasıl masaj yapılacağını çok iyi bilir. Anneler çocuklarına masaj yapa, sonrada bu çocuklara ana-babalarına aynısını yapmaları öğretilir. Masaj, tarihi MÖ 1800’e kadar uzanan bir Hint tıp sistemi olan Ayurveda sağaltım yöntemlerinin bir parçasıdır; otlar, baharatlar ve aromalı yağlar ovularak deriye yedirilir.Diğer kültürlerde de sağlıklı kalmak için her zamana masaja başvurulmuştur. Sir George Simpson “Dünya Çevresinde Yolculuk” (1889) adlı seyahatnamesinde, Sandwich adaları halkı hakkında şunları yazmıştır: “Her gün, hatta her saat kendilerine mükellef ziyaretler çeker çok az egzersiz yaparlar ya da hiç yapmazlar ama her yemekten sonra ve istenirse ya da uygunsa daha sık olmak üzere sürekli masaj yaptırarak yorgunluk ya da bitkinliğe mahal vermeden kan dolaşımı ve sindirimi düzenlerler.” Kaptan Cook, 1779’da 12 Tahiti’li kadının kendisine baştan ayağa masaj yaptığında ağrılı siyatiğinin nasıl geçtiğini anlatmıştır.

18 ve 19. yüzyıllarda bir İsveçlinin, Per Henrik Ling’in (1776-1839) etkisiyle Avrupa da masaja rağbet artmış ve İsveç masaj sistemi Avrupa çapında yayılmıştır. Ling, tıbbi jimnastik ve masaja büyük önem vermiş; hareketleri pasif ya da jimnastik hareketler, basınç, ovma, titretme, vurma ve döndürme olarak sınıflandırmıştır. Eseri kraliyet ailesi tarafından ödüllendirilmiş Stockholm ‘de bir enstitü kurularak 1838 ‘de Londra ‘da bir İsveç masajı olarak anılmaktadır.
19. yüzyılın sonlarında, masaj artık yaygın bir tıbbi tedavi yöntemi olarak ünlü cerrahlar ve doktorlar tarafından sık sık kullanılmaya başlamıştır. Bunlar; ya kendileri masaj yapmış yada kendileri için masaj yapmak üzere yardımcılar (genellikle kadınlar) yetiştirmişlerdir. Ama “kötü şöhretli evler” de masajı, kendi faaliyetleri için paravan olarak kullanmaya başlamışlar ve bunun üzerine 1894 yılında Londra’da sekiz profesyonel kadın, Eğitimli Masörler Derneği’ni kurmak üzere bir araya gelmiştir. Bunlar, şimdiki adıyla Onaylı Fizik Tedavi Derneği’nin kurucularıdır.
Birinci Dünya Savaşı sırasında, masaj, zihinsel hasarların ve sinir hastalıklarının sağaltımında yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak elektrikli cihaz kullanımı giderek yaygınlaşmış ve İngiltere ‘de el masajı arka plana itilmiştir. Elle yapılan masaj gereğinden fazla yumuşak olarak görülmüştür. Günümüz ilaçları ya da makinelerle aynı sonuçların alınabileceğine inanılmış ancak deneyimler ilaçların yan etkileri olduğunu, insan elinin yerini hiçbir şeyin tutamadığını göstermiştir.
Bugün, masajın sağaltım gücü yeniden kabul göstermektir. Masaj, tıbbi tedavi yöntemlerin bir tamamlayıcısı ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan bir araç olarak bu alandaki hakkı olan yerini geri almaktadır.

THAİ MASAJI NEDİR – FAYDALARI NELER?

Thaı masajı orjınal manipülasyonların uygulandığı bildik masaj turlerinden ayrılan fakat fiziksel hastalıkların ve ve enerji balansınızın düzenlenmesinde çok etkili bir masaj türüdür.orjinal thaı masajı geleneksel thaı ustaları tarafından sert yer yatağında masaj uygulanacak kişiye rahat ve hafif bir geleneksel thai pijaması giydirilerek yapılır.günümüzde fizyoterapistler tarafından uygulanan birçok manipülasyon thai masajı kaynaklıdır.sonradan oluşmuş birçok fiziksel hastalığın eklem ve kas problemlerinin giderilmesinde çok etkili ve uygulanan bir masaj türüdür. geleneksel thai masajı yaklaşık 3 saat sürer ve seans sonunda hasta kendini yenilenmiş ve bütün enerji kanallrının açılmış olduğunu hisseder.ülkemizde ve sudeya wellness & spa enstitulerinde taylandan getirilen thai masaj ustaları tarafından uygulanır.ülkemizde de tahi masajı kursları verilmektedir.akdeniz üniversitesi beden eğitimi ve spor bölümünde Nihat ayçeman tarafından verilen kursalara katılabilir ve bir thai masajı çırağı olabilirsiniz.
Geleneksel Tay Masajı – Nuad Bo’Rarn Asırların bilgi birikimini taşıyan ve komşu olduğu medeniyetlerin iyileşme yöntemlerinden doğan bu beden masajı “pasif yoga” olarakta adlandırılır. Taİ masajı uygulanan için ruhen – sakinlik, huzur, dinginlik, farkındalık, arınmışlık ve yenilenme, bedenen; rahatlama, derin dinlenme, güç kazancı ve tazelenme, duygusal yöndende şevkat, sevgi ve saygı almak üzerine kurulmuştur. Tay masajını uygulayan uzman ise yürekten paylaşımı, sevgiyle vermenin zevkini ve bir olmanın coşkusunu şevkat duygularıyla yaşar. Aküpresür, Şiatsu ve Yoga asanalarının renkli ve şaşırtıcı karışımlarından oluşan Tay masajı esnetme, kompres, noktasal basınç ve yumuşak salınımların bir harmanıdır. Fiziksel bedenimizi, enerji hatlarımızı ve kalbimizi besleyen Tay masajı hareketli meditasyon olarak da bilinir.”Nuad Bo’Rarn” – Geleneksel Tay masajı geçmişi çok eskilere dayanır. 2500 yıllık geçmiş ile Budizmin yaygınlaştığı dönemde doğar.

Geleneksel Tay masajının yaratıcısı – babası Jivaka Kumar Bhaccha’dır. Tanınmış bir yogi ve ayurveda doktorudur. Zamanın Kral, Prens ve soyluların doktoru olmuştur. Doktoru olduğu en değerli kişi ise Buda’dır. Geleneksel Tay masajı Budist mabetlerde gelişmiş ve öğretilmiştir. Halen en çok öğrenci yetiştiren ünlü mabet-okul Wat Pho’dur. Tay masajı geleneksel olarak Tayland’ın içinde gelişse de her lider öğretmen kendi tarzını yaratarak bu masajda farklı stiller oluşmasına neden olmuştur. Kuzey, Güney, Orta ve Kuzeydoğu stilleri Kuzey stili bir hayli dinamik ve “Yang”dır, esnetme yoğundur. Güney stili daha “Yin”dir ve daha çok parmak hareketleriyle yoğundur Asırların bilgi birikimini taşıyan ve komşu olduğu medeniyetlerin iyileşme yöntemlerinden doğan bu beden masajı “pasif yoga” olarak da adlandırılır. Fiziksel bedenimizi, enerji hatlarımızı ve kalbimizi besleyen Tay masajı hareketli meditasyon olarak da bilinir. Aküpresür, Şiatsu ve Yoga asanalarının renkli ve şaşırtıcı karışımlarından oluşan Tay masajı esnetme, kompres, noktasal basınç ve yumuşak salınımların bir harmanıdır. Tay Masajının Kültürel Temelleri Ayurveda Tıbbi bilgi, felsefe, din, astrology, psikoloji, meditasyon, astronomi.Bitkisel ilaç, masaj, yoga, marma tedavisi, aküpresür, pranayama uygulaması ve beslenme.
Geleneksel Çin Tıbbı Bitkisel ilaç, akupunktur, Tuina .Yin/Yang, chi, beş element.Dişi/Erkek Prensibi Bedenin solu – dişi(-), bedenin sağı – erkek(+) (Ayurveda). Bay ve bayan uygulamasında bu prensip kullanılır. Yer çekimi Geleneksel Tay masajı ayaklardan başa doğru uygulanır. (Enerji ve Kan dolaşımı)

SI-HATSU MASAJI NEDİR – FAYDALARI NELER?

Kökeni asırlar öncesine dayanan bir Uzakdoğu iyileşme yöntemi ve masajıdır. Japonca shi=’parmak’ ve atsu=’basınç’ anlamına gelen kelimelerden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri ile uygulanan bir masaj tekniğidir. Eski Çin kökenli olan Shiatsu masajının temeli, doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Doğu felsefesi ve tıbbına göre doğadaki tüm canlılarda YİN (dişil enerji) ve YANG (eril enerji) uyumlu bir denge içindedirler. Shiatsu, vücutta bulunan Yin ve Yang enerjilerini harekete geçirerek düzenler, böylece bedende bir enerji dengesi oluşturur ve kişinin sağlığına (doğal haline) kavuşmasına yardımcı olur. Doğu tıbbına göre bedenin kendi içindeki dengesi ile bedenin dış dünya ile olan dengesinin bozulması sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp, kişinin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler. Bu tür dengesizlikler iç organlarda bozukluklara ve hastalıklara yol açabileceği gibi, kişinin huzursuz, mutsuz veya depresif olmasına da neden olabilir.

Geleneksel tedavi yöntemleri (klasik tıp) semptomları ortadan kaldırmaya yönelikken, doğu tıbbında amaç bedendeki enerji bozukluklarını dengelemek ve böylece hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaktır. Doğu felsefesinde hastalıkların sonucu ne olursa olsun, nedeni kesinlikle vücudun yin ve yang uyumsuzluğu sonrası meydana gelen dengesizliğinden oluştuğu düşünülür. Shiatsu bu dengesizliği gidermek için uygulanan en önemli yöntemlerden biridir.

SHIATSU MASAJI NEDİR, NASIL UYGULANIR – NASIL YAPILIR?

Shiatsu parmak ve avuç içi ile vücuttaki akupunktur noktalarına baskı yapılması şeklinde uygulanır. Bu yöntem iğnesiz akupunktur ve ‘accupressure’ olarak da bilinir. Vücuda akupunkturda iğnelerin yapmış olduğu işlemi Shiatsu masajında parmaklar uygulamaktadır. Uygulama noktaları her iki yöntemde de aynıdır. Akupunktur uygulamasında tam anlamıyla noktayı bulmak için ciddi eğitimler almak gerekirken; Shiatsu masajını uygulayabilmek için noktaların tedavi edilmesinde neler yapılması gerektiğini öğreten kısa bir eğitimden sonra uygulamak mümkündür.
Shiatsu isteğe göre giysi üzerinden de uygulanabilen bir yöntemdir. Uzakdoğu’da çoğunlukla giysi üzerinden uygulanmaktadır. Yer yatağında veya yerden yüksekliği daha az olan sedyelerde uygulanır.
Parmak ve avuç içi kullanılarak uygulanan Shiatsu’yu, ayak parmaklarını, dirseklerini ve dizlerini kullanarak uygulayan terapistler de vardır. Bu yöntemde, uygulama yapılan noktalar ve bölgeler değişmez, sadece uygulama el yerine ayak parmakları, dirsekler ve dizler vasıtası ile yapılır. Bu yöntemi kullanabilmek için terapistin anatomi bilgisinin daha derin olmasında ve Shiatsu tecrübesinin de daha uzun dönemli olmasında fayda vardır. Ayak parmakları ile uygulanan yöntemde sedyenin tavan kısmına takılmış aparatlar mevcuttur. Terapist uygulama sırasında, Shiatsu yaptıran kişiye tüm vücut ağırlığını aktarmaz. Vücut ağırlığını tavandaki aparatlara tutunarak ayarlar.

SICAK TAŞ MASAJI NEDİR?

Sıcak Taş Terapisi (LaStone Therapy) Nedir?
Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış taşlar kullanılarak ısının bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanılarak yapılır.
Sıcak Taş Terapisi kim tarafından geliştirilmiştir?
Sıcak Taş Terapisi, 1993 yılında Arizona’da Mary Nelson Hannigan tarafından geliştirilmiştir. Mary Hannigan bu masaj tekniğini 1999 yılında Avrupa’da ilk kez İngiltere’de öğretmeye başlamıştır.
Taşların Özelliği Nedir?
Sıcak Taş Terapisi, uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip volkanik lav (bazalt) taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılırlar.

Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanılır?

Sıcak taşlar, terapist tarafından masaja başlamadan önce vücudun belli kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” özelliğinden yararlanılmaya başlanır. Ardından aromatik öz yağlardan da faydalanılan masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de (Hidroterapi) yararlanılır. Sıcak Taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajdaki on ovma hareketine eşittir.

Sıcak Taş Terapisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Sıcak Taş Terapisi’inde, hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi’nin çok kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşir. Volkanik lav (bazalt) taşlarının enerjisi bize, doğayla içiçeymişiz duygusunu verir. Bu nedenle, terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık, dinginlik kazanır; baştan ayağa arınmış hissederek kendi doğasına döner.

Sıcak Taş Terapisinin Faydası Nedir?

Sıcak Taş Terapisi’nin periyodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak Taş Terapisi’nin faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kendisini, baştan ayağa arınmış hisseder. Sıcak Taş Terapisi, kendi doğasına dönmek isteyen birisi için dengeli bir yoldur.

Sıcak Taş Terapisi nelere iyi gelir?

Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Sıcak Taş Terapisi, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir;

• Kas, Kemik ve Eklem Sorunları Bel ve sırt ağrısı
• Spor yaralanmaları
Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları,
• Stres Kaynaklı Sorunlar Stres, gerginlik
• Uykusuzluk
Baş ağrısı
• Kadın Sağlığı Regl sıkıntıları
• Sancılı regl ağrıları, aşırı kanama,
• Hamilelikteki Sorunlar Bel ve sırt ağrıları, rahatlama
• Diğer Rahatsızlıklar Solunum
Dolaşım
• Sindirim sorunları

Sıcak Taş Terapisi’ni Kimler Uygular?
Sıcak Taş Terapisini, eğitimini almış uzmanlar uygulamalıdır. Sıcak Taş Terapisinin zor ve tecrübe gerektiren bir uygulaması vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ