Dis Doktorlarının Sonu

  • 10 Nisan 2017
  • 524 kez görüntülendi.
Dis Doktorlarının Sonu

Adana Diş Hekimleri Başkan Fatih Güler, Adana Diş Hekimleri Odasının, Türk Diş Hekimleri Birliği Akademisi ile beraber hazırladığı, implant seminerinin başlangıçında, diş hekimliği fakültelerinde birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okuyan öğrenci sayısının yaklaşık on yedi binden fazla olduğunu söyleyerek , “Bu şu anlama geliyor ki beş yıl sonra on yedi bin diş hekimi aramızda katılacak. Fakültelerin kontenjan sayıları azaltılmazsa her beş yılda diş hekimi sayısı katlanarak yükselecek” dedi.
Her sene dört binden fazla diş hekimi öğrencisinin eğitim ve öğretime başladığını belirten başkan Güler, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Şu an yaklaşık yirmi fakülte açık değil. Onlar da kontenjan talep ettiği takdirde bu sayı hızlı şekil de yükselecek. Şu an Türkiye’de otuz iki bin diş hekimi mevcut. 2023 yılında 49 bin olacağız. Emekli olan ve işi bırakan diş hekimi sayısı artışın fazlasıyla altında. 2023 senesinden sonra ciddi bir diş hekimi enflasyonu meydana çıkacağı görülüyor. Mezun olan hekimlerimizin nerede iş bulabilecek? Nasıl iş olanağı sağlanacak?”
Sağlık Bakanlığında görevli diş hekimi sayısının dokuz binlerde olduğunu belirten başkan Güler, “Kamu kurumları her sene bin diş hekimi istihdam etse beş bin yapabilir. Mezun olan yaklaşık 12 bin diş hekimi ne iş yapacak? Eğer planlı istihdam yapılmaz ise doğacak ciddi sıkıntı devam edeceği gözleniyor. Çözümün biri sıfır-on iki yaş ya da sıfır-on sekiz yaş gibi koruyucu hekimliği Sağlık Bakanlığı özelden satın alıp, bunları nüfusa planlarsa, ihtiyaç yerlerine belirlenerek limiti belli şekilde hizmet alırsa sorunların aşılabileceğini tahmin ediyorum. Aksi şekilde önümüzdeki dönemler sıkıntılar çoğalacak” diye belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ