Google Mobil Öncelikli İndeks Nedir? Google’nin Botları

Son dakika açıklaması olarak dikkat çeken Google Mobil İndeksleme nedir ve nasıl site indeks alır? Google algoritmaları ile ilgili detayları sizler için araştırdık.

  • 30 Mart 2018
  • 155 kez görüntülendi.

En çok kullanılan rama motoru Google, yaklaşık iki yıl önce haber verdiği ve kullanıcılarına önerdiği “mobil öncelikli” indeksleme etkisine geçiş yaptığını açıkladı.

Peki “Mobil Öncelikli İndeksleme” Nedir? Google Algoritmaları Nasıl Çalışır?

Mobil kullanımın günümüzde yaygın olarak kullanımına bağlı olarak arama motoru Google’ın mobil öncelikli indeks etkisi ile internet sitelerini ve uygulamaları tarayacağı, belleğine bu doğrultuda aktaracağı vurgulanmakta.

Masaüstü taranan sitelerin de bundan böyle mobil uygulamaları ve mobil sayfaları da Google tarafından öncelikli olarak indekslenip taranacak. Google botları internet sitesine geldiği zaman sayfada yer alan içerik yazı ve görselleri alıp belli bir algoritmaya göre sıralamaya koyar. Böylece sayfa özgün ve temiz, kullanıcıya hizmet veren bir içerik bulunduruyorsa Google tarafından öncelikli olarak botlar tarafından indeks alır ve zaman içinde üst sıralara doğru yükselişe geçer. Google bununla birlikte site yöneticileri ve sahiplerine mobil öncelikli indeks etkisinin arama motorundaki sıralamalar ile ilgili bir etkisi olmayacağını garanti ettiğini belirtmiş durumda. Günümüzde cep telefonlarının internet bağlantılı olması ile birlikte, sürekli olarak artış gösteren bir kullanım ağına sahip. Google’ın bu durumu öncelikli olarak dikkate alması da normal ve olması gereken bir durum olarak yorumlanmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ