Turşular Bozulmaması İçin Ne Yapmalıyız?

  • 13 Nisan 2017
  • 876 kez görüntülendi.
Turşular Bozulmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Bin bir emek harcayıp kurduğumuz turşular daha sonra kısa bir zaman zarfında bozulmaya yüz tutan yiyeceklerden biriside kurduğumuz turşulardır. Turşuların hazırlanış şekli nasıl olursa olduktan hemen sonra tüketilmesinin gerektiği turşu grubunun aksi taktirde içeriğinde kullandığımız maddeler nedeniyle eriyerek bozulmaktadır. Bu sebeple kurduğumuz turşuların kısa bir süre içerisin de bozulmaması için uygulayabileceğimiz birkaç püf noktası tekniklerini uygulayabilmemiz gerekecektir.

Turşularımızı Güzel Bir Ortamda Muhafaza Etmemiz Bozulmaması İçin Önemlidir.

Turşumuzu kurduktan sonra nasıl bir ortamda sakladığımız oldukça önemli bir etkendir. Turşularımızı gerekli koşullarda saklayamazsak kısa süre içerisin de tüm kavanozun bozulduğunu görebiliriz. Turşuların bozulmaması için ilk yapmamız gereken şey kavanozun ağız kısmını çok kuvvetli bir kapatmamız gerektiğini bilmeliyiz. Eğer kapak kısmını çok kuvvetli bir şekilde kapatılmazsak kavanozumuzun hava almaya başlar. Hava almasıyla beraber küflenmeyle beraber bozulma gerçekleşir.

Kavanozu bir de korumamız gereken birisinden bir madde de güneş ışığından korumaktır. Kurduğumuz turşularımızın her birisi karanlık ortamda ve soğuk olacak bir yerde muhafaza etmeliyiz. Bu şekilde muhafaza ederek çok uzun ömürlü turşular yapmış oluruz.

Kullanılan Su, Turşunun Bozulmasına Etki Eder

Turşuyu kurduğumuzda içine kattığımız farklı su çeşitlerinden kullandığımızda turşularımızın en fazla iki hafta içerisinde bozulduğunu görürüz. Bu bozulma olayının gerçekleşmemesi için bir tek su çeşidi kullanarak bozulmayı önleyebiliriz. Özellikle musluk suyu tercih etmemiz turşumuz için faydalı olmuş olur. Kullandığımız hazır suların içindeki maddeler, kurduğumuz turşunun yapısı üzerinde değişikliğe sebebiyet verecektir.

Bozulmaya Başlayan Turşumuzu Nasıl Kurtarabiliriz

Turşumuz bozulmaya başlamasıyla birlikte tamamının bozulmaması adına önlemler alabiliriz. Öncelik olarak bozulan kısmının tamamını kavanozumuzun içerisinden çekerek çıkartmalıyız. Küflenmiş, erimiş ve ya çürük turşu içerisinde kalmadığında turşunun içine 1 çorba kaşığı sıvı yağ dökerek, turşumuz da ki bozulma yavaşlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ